Wskrzeszenie Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0TB 280km USA | Chiptuning Piła

🔥 Wynik: 267km / 425Nm
✔️ Seria: 195km / 277Nm
‼️ Przyrost: 72km / 148Nm

✅ Jednym zdaniem – to była walka jasnej strony chiptuningu z ciemną stroną tego biznesu, ale wygrana i to obok zadowolenia Klientów liczy się najbardziej. 💪

Auto trafiło do mnie z ogromnym niedoborem mocy, a mimo to nie rzucało błędami. Wcześniej było w ASO Alfa Romeo, gdzie była wymieniona turbosprężarka wraz z elektroniką. Efekt był taki, że rzucało błędami i auto wchodziło w tryb awaryjny. Problemu ASO nie ogarnęło. Następnie wymiana turbosprężarki na regenerowaną i dalej to samo, straszny brak mocy i tak Klienci przelatali 2 lata szukając serwisu, który ogarnie temat.

✅ W lutym właściciel odezwał się do mnie na forum Stelvio i Giulii na FB z pytaniem, czy nie podejmę się wskrzeszenia auta. Wtedy odmówiłem, ze względu na nadchodzącą operację, brak terminów i długą rehabilitację. Odesłałem Klienta do zaprzyjaźnionego serwisu Shopefi, ale w związku z brakiem terminów tak się złożyło, że finalnie umówiliśmy się u mnie.

✅ Pierwszy dzień to diagnostyka, logi dynamiczne, pomiar na hamowni i trochę rozbierania auta. Szybko stało się oczywistym, że ktoś coś grzebał w sofcie, gdyż licznik programowań na to wskazywał. Do tego zadane doładowanie było o jakąś połowę niższe niż fabryczne. Kolejne odkrycie, to przedłużone cięgno od sterowania wastegate turbiny, które było ustawione tak, że przy 100% wysterowania zaworka klapka WG nie miała szans się domknąć. Wszystko po to, aby ukryć problem, o którym za chwilę.

✅ Dzień drugi, to wizyta kolegi z ww. serwisu wraz z elektroniką do sterowania wastegate, który przejrzał dolot oraz zawór DV, szukanie oryginału / seryjnego oprogramowania do auta, aby wyłapać zmiany w sofcie i przywrócić funkcjonowanie tablicy błędów.

✅ Co było celowo popsute i co zostało naprawione:

➡ oprogramownie sterownika, które miało pociętą tablicę błędów oraz mocno obniżone rządane doładowanie
➡ cięgno wastegate turbiny zostało skrócone do fabrycznej długości
➡ sterownik wastegate został zmieniony na poprawnie działającą używkę dzięki Shopefi
➡ odpowiednie adaptacje
➡ moc i moment zostały przywrócone do serii

✅ Jackson Racing – Chiptuning Piła – Zapraszamy właścicieli samochodów marki Alfa Romeo i nie tylko na profesjonalne, indywidualne strojenie wedle wytycznych Klienta. Nie ma znaczenia, czy jest to Stage 1 czy wyższy.

Zapraszam do kontaktu:
📲 w wiadomości prywatnej
📩 info@jacksonracing.pl
📞 519 565 097

chiptuning piła