Renault Trafic II 1.9dci 100km – EGR Off | Chiptuning Piła | EGR Piła

✅ Tym razem trafił do mnie nieco mały wół roboczy utrapiony, jak się później okazało, wieloma problemami.
✅ Plan był taki, aby usunąć programowo EGR, zaślepić go i podnieść moc, a jak wyszło..?
✅ Po usunięciu zaworu EGR komputer zgłaszał zwarcia z masą, których przyczyną była przygnieciona wiązka od tego zaworu, zwierająca do silnika.
✅ Po uporaniu się z powyższym samochód co chwilę tracił moc nie wywalając błędów (aż do pewnego momentu). Winnym okazała się wiązka silnika, a konkretnie przetarty lub przerwany przewód w niezlokalizowanym miejscu. Zwykłe ruszenie wiązką powodowało to, że auto odzyskiwało moc. Trzeba szukać…
✅ Następnie zauważyłem, że auto dostaje mocnego kopa w plecy przy około 2400rpm. Zdecydowanie za dużego jak na auto które z fabryki legitymuje się 240Nm momentu obrotowego. Zapadła więc decyzja o sprawdzeniu go na hamowni wraz z logami dynamicznymi, która potwierdziła wcześniejsze przypuszczenia. Okazało się, że turbo mocno przeładowuje i osiąga blisko 290Nm. Do tego nie reaguje na zmiany kalibracji sterownika silnika. W tym momencie rezygnacja z prób podnoszenia mocy.
✅ Zapraszamy właścicieli samochodów marki Renault i nie tylko na profesjonalne, indywidualne strojenie wedle wytycznych Klienta. Nie ma znaczenia, czy jest to Stage 1 czy wyższy.
✅ Nie masz czasu nas odwiedzić, ciągle jesteś w pracy? ➡️ Nie ma problemu! Możemy odebrać Twój samochód, a po wykonaniu usługi odstawić go do Ciebie. Szczegóły do ustalenia.👍
Zapraszam do kontaktu:
📲 w wiadomości prywatnej
📩 info@jacksonracing.pl
📞 519 565 097